Session Schedule

The full program with times, rooms, session descriptions, presenter bios, and an interactive map, is available for free on the Mindcamp app, available for iPhone or Android.
You can get it from iTunes here
You can get it from Google Play here

A printable version of the program is also available free as a PDF file for you to download and view on your device or print out yourself.


ALL PLANS ARE FANTASIES.
Schedule is subject to change. Check back frequently.

Wednesday | Thursday | Friday | Saturday | Sunday

Wednesday

3:00 pm: Arrival, check-in, free time
4:45 pm: Kids’ Welcome meet in The Hub
5:00 pm: Opening Plenary (Centennial Auditorium)
6:30 pm: SUPPER
7:20 pm: Parents’ Welcome Kids HQ (Lodge Lounge)

8:00 pm
Carpool Innovation (Deborah Jann) Centennial 13
Check Your Privilege (Denise Pinto, Robert Wakulat) Court 6
Creative Process Foot Camp (Tim Hurson, Kristen Peterson) Centennial 15
Dr. Diagnosis (Victoria Finn) Centennial 12
Improvise Your Third (Tony Esteves) Court 16
Motivating Audiences (Bruce Baum) Court 4
Tango Shining (Nicole Dobinson) Centennial Auditorium

Thursday

7:00 am
Morning Yoga
(Brad Wong or Heather Thomas) Court 16
Writing Freely (Tim Hurson) Court 5
7:30 am: BREAKFAST
8:30 am: Creative Jolt!

9:00 am Mind U (75 minutes)
You attend the same Mind U session each day at the same time, in the same room
Breaking It Open (Beth Slazak, Missy Carvin) Centennial 8
Focus on Behavior (Daniel Epstein) Court 6
Mastercoach! (Cora Robinson, Francois Coetzee) Centennial 15
Painting Your Life (Russell Thomas, Heather Thomas) Daniel Centre
Storyland (Jim Ridge) Centennial Auditorium
The Third Eye (Mary Ellyn Vicksta) Thurs Centennial 12; Fri-Sat-Sun Court 5
Third Party Time! (Edouard Le Marechal) Court 4
Time Being (Matteo Catullo, Tim Hurson) Court 16

10:45 am (90 minutes)

ACT First (Tammy Sweeney) Centennial 13
The Art of 3 (Tessa Manuello) Court 6
Bodystorm! (Anik April) Centennial 12
Difficult People (Steven Shama) Centennial 8
Ka-zam! (Lee Kitchen) Court 16
Leadership Agility (Anne-Marie Kong) Court 4
Moving Toward or Away (Laura Switalski, Tim Switalski) Centennial 15
Simplify to Persuade (Mahmoud Arafa) Centennial Auditorium

12:15 pm: LUNCH

1:30 pm (60-90 minutes)
Aging Reimagined (Heidi Philip, Alina Isaac) Court 16
Failure Academy (Nathan Schwagler, Janet Carmody) Centennial 15
Give or Take (Annie Hopson) Centennial 13
Listening Dialogues (Doug Reid) Court 4
Maker Families (Vikas Nath) Centennial 8
Twisted Tools and Techniques (Janeen Halliwell) Court 6
Weird Idea Generator (Rodrigo Sánchez Picazo) Centennial 12

4:30 pm: Yoga Snack (Brad Wong or Heather Thomas) Court 16
5:00 pm: Kaleidoscope (everywhere)
6:15 pm: SUPPER
9:30pm: Creative Conflict TKO (Paul Fleming) Court 6
9:30pm: Night Flights (everywhere)

Friday

7:00 am
Morning Yoga
(Brad Wong or Heather Thomas) Court 16
Writing Freely (Tim Hurson) Court 5
7:30 am: BREAKFAST
8:30 am: Creative Jolt!
9:00 am: Attend your Mind U session (same room as previous day)

10:45 am (90 minutes)
Charisma Analysis (Alexander von Reumont) Court 4
Creativity Starts with U (Lindsay McDonald) Centennial 12
Deeper Connections (Anik April) Centennial 8
The Fourth Third (Vikram Swaminadhan) Court 5
Nos Inventa (Ismet Mamnoon) Court 6
Points of You (Katie Tagye) Court 16
Whole-Group Facilitation (Dale Monroe-Cook, Liz Monroe-Cook) Centennial 15

12:15 pm: LUNCH

1:30 pm (90 minutes)
Erotic Insights (Alina Isaac) Centennial 15
Every Third Matters (Greg Zlevor) Court 4
Find the Path (Renee Paser-Paull) Centennial 13
Lens of Style! (Diane Houle-Rutherford) Court 5
Liberating Structures (Dan Bigonesse) Court 6
Scentstorming (Tamara Christensen, Vince Malouf) Court 16
Telescope Periscope Futurescope (Emily Nichols) Centennial 8

4:30 pm: Yoga Snack (Brad Wong or Heather Thomas) Court 16
5:00 pm: Kaleidoscope (everywhere)
6:15 pm: SUPPER
After Supper: Camino (everywhere)
9:30 pm: Night Flights (everywhere)

Saturday

7:00 am
Morning Yoga
(Brad Wong or Heather Thomas) Court 16
Writing Freely (Tim Hurson) Court 5
7:30 am: BREAKFAST
8:30 am: Creative Jolt!
9:00 am: Attend your Mind U session (same room as previous day)

10:45 am (Double 90 Sessions)
Part 1 of these sessions is at 10:45. The second half is at 1:30, after lunch.
Bouffon for Everyone (Massimo Agostinelli) Centennial Auditorium
Collaborative Decision-Making (Samantha Hurwitz, Marc Hurwitz, Ginny Santos) Centennial 15
Heaven on Earth (Laila Ghattas) Daniel Centre
Juicy Fruits of Implementation (Clara Kluk, Sylvain Rouillard) Court 4
Lionhearted Creativity (Nicole Dobinson) Court 6
Normals, Deeps and Weirds. Oh My! (Jay Aquilanti) Court 16
Solving the Diversity Puzzle (Gina Paigen) Court 5
WWJaJD? (Paolo Sbuttoni, Tamara Christensen) Outside Hub

12:15 noon: LUNCH
1:30 pm: Attend Part 2 of your Double 90 session

4:30 pm: Yoga Snack (Brad Wong or Heather Thomas) Court 16
5:00 pm: Kaleidoscope (everywhere)
6:15 pm: SUPPER
9:00 pm: Dancing (Court 16)
9:30 pm: Night Flights (everywhere)

Sunday

7:00 am
Morning Yoga
(Brad Wong or Heather Thomas) Court 16
Writing Freely (Tim Hurson) Court 5
7:30 am: BREAKFAST
8:30 am: Creative Jolt!
9:00 am: Final Mind U session (same room as previous day)
11:00 am: BREAK
11:30 am: Kaleidoscope (everywhere)
12:15 pm: LUNCH
1:30 pm: Go away (unless you’re staying on)

Wednesday | Thursday | Friday | Saturday | Sunday


Printed Program

A printable version of the program is available free as a PDF file for you to download and view on your device or print out yourself.

If you want a program printed by us it’s $10. Order by clicking “Add to Cart” below — this will take you to a Paypal page to pay the $10. Then you can pick it up when you check in.



Tell us whom to give this program to: